autor: Piotr Bączkiewicz

Koszula koloru białego, wykonana z lnu. Charakteryzuje się szerokimi rękawami oraz czerwonymi guzikami. Innym charakterystycznym elementem jest haft krzyżykowy lub koralikowy, przedstawiający kwiaty polne. Rękawy są wykończone koronką.

Pierwsza koszula posiada kołnierzyk typu stójka (zwany „obujkiem”). Została ozdobiona wzorami wykonanymi haftem krzyżykowym. Podobny haft możemy zobaczyć również wzdłuż czerwonych guzików, na które koszula jest zapinana. Tenże haft znajdziemy również przy mankietach. Koszula jest chowana w spodnie.

Kolejna koszula różni się od poprzedniej zdobieniem wykonanym haftem koralikowym. Haft ten możemy zobaczyć tak samo wzdłuż czerwonych guzików, na które koszula jest zapinana, jak i przy mankietach.

Następna koszula posiada u góry, szeroki pas materiału, który jest wyhaftowany metodą koralikową. Zakrywa on guziki, na które koszula jest zapinana. Charakterystyczne jest to, iż koszula jest dłuższa od pozostałych i nie jest wkładana w spodnie. Nie posiada ona również haftów przy mankietach rękawów, jak i na kołnierzyku. Koszula natomiast wykończona została u dołu koronką.

Ostatnim przykładem jest koszula, która posiada kołnierzyk z wyłogami, na którym nie ma haftu. Pod wyłogami kołnierzyka poprowadzony jest czerwony sznurek zakończony z przodu czerwonym pomponem, w gwarze nazywany „kutasikiem” bądź “kistką”. Haft koralikowy został wykorzystany w zdobieniach wzdłuż czerwonych guzików, na które koszula jest zapinana. Koszula jest chowana w spodnie.

Bibliografia:

  • Górale Polscy historia strojów regionalnych odc. 11 – Górale Czadeccy
  • „Notatnik klubowy” materiały opracowane klubów wiejskich – Kraków, 1986.
  • „Pieśni śląskich górali i wiesiele w Pojanie Mikulie” – Marian Gotkiewicz i Bolesław Drozdek Nakładem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego – Lublin, 1943.
  • „Wędrówka pokoleń. Wspomnienia bukowińskie. Dawideny-Wichów” – Barbara Husar – Wichów, 2008.