autor: Piotr Bączkiewicz

Podczas swoich badań spotkałem się z dwoma typami koszul („bluzek”) damskich. Poniżej postaram się opisać obydwie wraz z ich charakterystycznymi elementami.

Pierwsza z nich była to koszula biała, lniana zwana „mazurką”. Charakteryzowała się dużym wyhaftowanym kwiatkiem na piersi. Haft był wykonany nićmi, częstym wzorem była wielka róża. Koszula była chowana w spódnicę.

Druga koszula była również biała, wykonana z lnu, ale charakteryzowała się tzw. „pleckami”. „Pleckami” nazywany był haft koralikowy po obu stronach ramion. Przedstawiał on róże, maki, jak i inne kwiaty polne. Haft koralikowy znajdował się również na kołnierzu i przy mankietach. Mankiety mogły być wykończone np. czerwoną nicią. Koszula podobnie jak w męskiej wersji charakteryzowała się tym, że zapinana była na czerwone guziki. Również w tym przypadku koszula była chowana w spódnicę.

Wyhaftowany mankiet, wykończony czerwoną nicią.

Przykład „plecka” o kwiatowym motywie wykonanego haftem koralikowym.

W niektórych wsiach do „bluzki” panny na wydaniu dodawały, marszczoną, czerwoną tasiemkę w kształcie trójkąta z przodu oraz tyłu, przechodzącą przez pierś. Zamężnym kobietom już nie wypadało tak się stroić, więc ograniczały się tylko do kokardki na koszuli.

Bibliografia:

  • Górale Polscy historia strojów regionalnych odc. 11 – Górale Czadeccy
  • „Notatnik klubowy” materiały opracowane klubów wiejskich – Kraków, 1986.
  • „Pieśni śląskich górali i wiesiele w Pojanie Mikulie” – Marian Gotkiewicz i Bolesław Drozdek Nakładem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego – Lublin, 1943.
  • „Wędrówka pokoleń. Wspomnienia bukowińskie. Dawideny-Wichów” – Barbara Husar – Wichów, 2008.