Działaj z nami!

Wszystko co robimy w temacie Polaków na Bukowinie wynika z bezinteresownej pasji i ciekawości świata. Zapraszamy do współpracy, zarówno w terenie, jak i poprzez internet. Mamy nadzieję, że nasz zespół będzie rósł, a jego członkowie będą mieli wiele okazji do wzajemnych inspiracji. W zamian oferujemy wiele ciekawych odkryć, pozytywnej energii i poczucia spełniania misji, która ma sens!


KORPUSY WAKACYJNE – to letnie półkolonie, warsztaty dla dzieci. Taka forma pracy z dziećmi była niezwykle popularna wśród Polaków na Bukowinie (szczególnie nauczycieli i działaczy społecznych) na początku XX wieku. Wracając do tradycji, aktualizujemy ją o najnowsze metody pracy w ramach edukacji pozaformalnej oraz treści współczesnej kultury polskiej. Korpusy odbywają się od 2014 roku, najczęściej w sierpniu. Są to trzygodzinne warsztaty w ciągu pięciu kolejnych dni. Pracujemy głównie w Starej Hucie (Krasnoszora) na Ukrainie, a jeśli możliwości pozwalają, to również w Pojanie Mikuli w Rumunii. Niemniej jednak dzieci z pozostałych miejscowości na Bukowinie zamieszkanych przez Polaków wciąż czekają na swoje Korpusy Wakacyjne. Oferujemy wsparcie organizacyjne i metodologiczne. Korpusy mogą być fantastycznym sposobem zarówno na spędzenie rodzinnych wakacji, jak i na zdobycie doświadczeń dla starszej młodzieży i studentów. Korpusy mogą również stanowić oficjalne praktyki studenckie.


TURYSTYKA GÓRSKA – wspieramy rozwój turystyki górskiej w rejonie polskich wiosek na Bukowinie. W południowej części oznacza to wsparcie dla stowarzyszenia Obczyny z Pojany Mikuli w znakowaniu szlaków turystycznych w Obczynie Wielkiej. W północnej części Bukowiny prowadzimy rozpoznanie potencjału dla turystyki górskiej Beskidów Bukowińskich wychodząc ze Starej Huty (Krasnoszora). Od 2015 roku organizujemy wyjazdy grupowe i indywidualne, wspieramy szkolenia znakarzy, oferujemy doświadczenie w terenie. Dla jednych korzyścią są nowe kompetencje, dla innych chęć wspierania w ten sposób polskich społeczności na Bukowinie, dla innych znowuż wyciszenie i uspokojenie w tych dość bezludnych górach. Udział nie wymaga specjalnych predyspozycji, poza zwykłym obyciem w górach (do 1300 m. n.p.m.).


REDAKCJA ZASOBNIKA – prowadzimy Zasobnik, zarówno jako stronę internetową, grupę na Facebooku, a także, choć sporadycznie, w formie spotkań, prelekcji i wykładów dla zainteresowanych. Każdy zainteresowany wsparciem Zasobnika znajdzie coś dla siebie, a przy okazji na pewno wiele nauczy się o Polakach na Bukowinie. Jeśli byłaby taka potrzeba, to chętnym możemy podpowiedzieć tematy warte zgłębienia, a wytrwałym redaktorom oferujemy oprócz wszechbukowińskiej sławy również świadectwa potwierdzające zaangażowanie w pracę nad Zasobnikiem.