autor: Piotr Bączkiewicz

Dawidynka to taniec dwuczęściowy. Znany jest pod wieloma nazwami taki jak „Dawidynka”, „Jasiek”, „Szurany”, „Aniela” czy „Kundziela”. Taniec bardzo popularny wśród górali czadeckich. Obie część metrum 2/4. Tempo umiarkowane. Taniec wykonywany po kole (w pierwszym bądź drugim kierunku tańca) lub korowodowo w parach. Tańcu może towarzyszyć przyśpiewka:


Jo ci powiadała Anielo,
nie chodź na wesele z kundzielą,
bo tam na weselu tańcują,
to Ci kundziołeczkę popsują

Ref.
Ty si mamki nie słuchała,
kundziel si skasyrowała,
Ty si mamki nie słuchała

– tarazyka płacz!

I Część (metrum 2/4).
Para ustawiona w trzymaniu tzw. okienkowym przodem do kierunku tańca. Partner po lewej stronie partnerki.
Para przez 8 taktów wykonuje płaski chód w rytmie ćwierćnutowym, zaczynając zewnętrznymi nogami w parze.

II Część (metrum 2/4).
Para zachowuje trzymanie tzw. okienkowe przez całość trwania II części.

1 Takt
Partner wraz z partnerką wykonują wspólny zwrot za prawym ramieniem, pozostając w miejscu, aby być tyłem do pierwotnego kierunku tańca. Partner zwrot wykonuje przenosząc ciężar ciała na lewą nogę. Partnerka zwrot wykonuje dwoma krokami w rytmie ćwierćnutowym. Docelowo partner znajduje się po prawej stronie partnerki.

2 Takt
Partner wykonuje dwa akcenty prawą nogą na „raz” i „dwa”. Partnerka przenosi ciężar ciała na prawą nogę, spoglądając na partnera przez prawe ramie.

3 Takt
Partner wraz z partnerką wykonują wspólny zwrot za lewym ramieniem, pozostając w miejscu, aby być przodem do pierwotnego kierunku tańca. Partner zwrot wykonuje przenosząc ciężar ciała na prawą nogę. Partnerka zwrot wykonuje dwoma krokami w rytmie ćwierćnutowym. Docelowo partner znajduje się po lewej stronie partnerki.

4 Takt
Partner wykonuje dwa miarowe akcenty lewą nogą. Partnerka przenosi ciężar ciała na lewą nogę, spoglądając na partnera przez lewe ramie.

5 Takt
Powtarzamy sekwencję z 1 taktu

6 Takt
Powtarzamy sekwencję z 2 taktu

7 Takt
Powtarzamy sekwencję z 3 taktu

8 Takt
Partner wykonuje pojedynczy akcent na „raz”. Partnerka przenosi ciężar ciała na lewą nogę, spoglądając na partnera przez lewe ramie.

Część drugą powtarzamy.